Růžena Svobodová
* 10. 7. 1868, Mikulovice u Znojma – † 1. 1. 1920, Praha
byla česká spisovatelka a představitelka literárního impresionismu (Černí myslivci). Ve svém díle zachycovala zejména příběhy ženských hrdinek (Přetížený klas, Milenky, Pěšinkami srdce).
Růžena Svobodová se narodila v Mikulovicích u Znojma, kde byl otec správcem klášterního panství. Brzy se rodina přestěhovala do Prahy a ona vyrůstala v premonstrátském klášteře na Strahově, kde otec získal velký služební byt. S matkou zde prožívala náboženské obřady, úctu k světcům a k svatým; otec v ní zase probouzel zájem o literaturu a umění. V dětství často Růžena se svými sourozenci jezdívala na prázdniny ke své babičce do Milevska, jejíž zámožná měšťanská rodina Vodňanských vlastnila zájezdní hostinec Modrá hvězda. Vazba na milevské příbuzné ještě zesílila po tragické události, která rodinu potkala – v roce 1880 zemřel na srdeční chorobu otec Růženy. Jeho předčasná smrt, když Růženě, nejstarší z jeho čtyř dětí, bylo teprve dvanáct, proměnila celou situaci rodiny. Doma zavládla autoritativní matka, byt byl z velké části pronajímán. Růžena vychodila Vyšší dívčí školu, navštěvovala na Smíchově klášterní penzionát Sacré Coeur, aby se zdokonalila ve francouzštině. Stala se domácí učitelkou.
V roce 1890 se provdala za básníka F. X. Svobodu v naději, že získá společenskou nezávislost. Měla svůj salon, který navštěvoval Antonín Sova, Vilém Mrštík, František Václav Krejčí, F. X. Šalda, herečka Hana Kvapilová, z literárně činných žen Božena Benešová a později i Marie Pujmanová. Sblížení s F. X. Šaldou se rokem 1893 proměnilo v milostný vztah. V průběhu první světové války působila v Českém srdci. Roku 1918 založila časopis Lípa, který sama redigovala. Růžena Svobodová zemřela v roce 1920 ve věku 52 let a je pochována na pražském Slavíně.