Okruh je určen z důvodu své délky především zdatným cykloturistům. Trasa vede po asfaltových cestách a po zpevněných komunikacích v lese. Je vhodná pro všechny druhy trekkingových a mtb kol.
Náměstí E. Beneše v Milevsku je výchozí místo tohoto cyklovýletu. Můžeme si zde prohlédnout novou radnici, kostel sv. Bartoloměje, budovu spořitelny, bývalou faru čp. 3, bývalou radnici čp. 1. Také zde sídlí Turistické informační centrum Milevsko, stejně tak i Muzeum milevských maškar.
Z náměstí se vydáme směrem k parku Bažantnice, za kterým se skrývá Milevský klášter, který je nejstarším klášterem a zároveň jedinou románskou bazilikou jižních Čech.
Po prohlídce kláštera pokračujeme z Milevska do Dmýštic a Kovářova, kde stojí na náměstí kostel Všech Svatých.
Z Kovářova šlápneme do pedálů směr Vepice, Hrazany, nedaleko se nachází přírodní památka Kněz u Hrazan, která stojí určitě za shlédnutí.
Pokračujeme dále přes Hrazánky na Hněvanice, Branišovice, Ratiboř až dorazíme do obce Chyšky, kde si můžeme prohlédnou kostel sv. Prokopa. V Chyškách je i pěkná hospůdka a posezení, kde můžeme načerpat nové síly a doplnit tekutiny.
Pokračujeme na Střítež, Dobřemilice, navštívíme tvrz Vlksice, kde se v létě konají různé kulturní akce. Cestou stojí za prohlídku též Muzeum mlynářství v Božeticích, pokračujeme dál do Sepekova, kde se nachází barokní skvost poutní kostel Jména Panny Marie.
Dále se vydáme směrem na Podboří, u hotýlku Mlýn Maděrovka se dáme doprava směr na Zběšičky. Cestou si můžeme prohlédnout židovský hřbitov. Ze Zběšiček dorazíme do Jestřebic, kde nevynecháme návštěvu rozhledny Kupa, která je volně přístupná.
Po prohlídce rozhledny pokračujeme do Veselíčka, kde si můžeme prohlédnout kostel sv. Anny. Pak šlápneme do pedálů a vydáme se směrem na Branice. Zde si prohlédneme Prohledárium Vejrovského zemanství a můžeme se občerstvit v místní hospůdce.
Z Branic pokračujeme dál přes Rukávečskou oboru až do Květova. Ve vesnici Květov se nachází památkově chráněné roubené i zděné usedlosti jihočeské lidové architektury - tzv. jihočeského selského baroka. Dále zde nalezneme krásné dětské hřiště a pěkné posezení u něho. Na křižovatce ve vesnici se dáme vpravo a pokračujeme do Oseka, z něho dojedeme rovně až k levotočivé zatáčce nad městem Milevsko. V těchto místech sjedeme ze silnice na Hajdu a přes ní se vrátíme zpět na náměstí E. Beneše k infocentru.
Tento cykloturistický okruh prochází městem Milevskem a dále 13 malebnými obcemi regionu včetně místních částí, ve kterých je k vidění celá řada významných církevních, kulturně-historických a přírodních památek a nelze opomenout ani bohatou nabídku roubených či zděných staveb lidové architektury.