Milevsko pro život i pro dovolenou

Milevské muzeum

Milevské muzeum je jedinečným místem, kde se snoubí historie, tradice i současnost. Ideální pro celou rodinu.

Muzeum se nachází na II. nádvoří kláštera, v přízemí je expozice vztahující se především k dějinám města a kláštera, první patro je muzeum pro celou rodinu a ve druhém patře je výstavní sál.

Historie

Za první impuls k založení Milevského muzea můžeme pokládat provolání Okresního sdružení dorostu čsl. venkova z roku 1913. Tento dokument, pod nímž je podepsán učitel Josef Gottwald, referent muzejní komise, vybízel občany ke sbírání starých předmětů a dokumentů pro budoucí muzeum. Skutečně se nějaké množství darů sešlo, ale v průběhu první světové války se většina ztratila. Pak se nad chystaným muzeem na nějaký čas zavřela voda. Až teprve roku 1926 vznikl v Milevsku muzejní spolek a po deseti letech bylo konečně Milevské muzeum dne 29. srpna 1937 slavnostně otevřeno ve čtyřech přízemních místnostech nové radnice. Leč sláva nového muzea netrvala dlouho. Už v listopadu 1939 musely být muzejní expozice na příkaz protektorátních úřadů sestěhovány do dvou místností, takže namísto muzea se jednalo spíše jen o skladiště. Až roku 1947 bylo opět Milevské muzeum na radnici otevřeno v původních prostorách. I tak však bylo zřejmé, že se stále jedná o pouhé provizorium. Zásadní změna nastala až roku 1949, kdy se muzeum nastěhovalo do barokní prelatury premonstrátského kláštera na prvním nádvoří.

Po zrušení muzejního spolku převzal sbírky roku 1951 MNV a později Okresní národní výbor v Milevsku. Roku 1960 se pak muzeum opět stalo městským muzeem. V sedmdesátých letech bylo muzeum po několik let dlouhodobě uzavřeno a teprve v květnu 1975 po nutných adaptacích a rozšíření výstavních prostor bylo zpřístupněno veřejnosti. Do roku 1990 byl ředitelem Milevského muzea pan Jiří Frey z Písku, po něm převzala tuto funkci v lednu 1991 Mgr. Věra Englichová, která zde působila do ledna 2000. Po jejím odchodu byla dočasně pověřena řízením pracovnice muzea paní Helena Pohořálková a v květnu 2000 nastoupila do funkce ředitelky PhDr. Marie Špačková, dosavadní ředitelka městského muzea v Ústí nad Orlicí. Ta působila v Milevsku do února 2004, pak muzeum dočasně řídil památkář Jiří Hladký.

Současnost

Od 1. července 2004 převzal funkci ředitele Vladimír Šindelář, dosavadní správce fondu militárií.

Na počátku roku 2013 skončila jedna kapitola dosavadního života muzea, to když se Milevské muzeum muselo vystěhovat z dosavadních prostor prelatury na prvním nádvoří kláštera.

Nyní umístěno na druhém nádvoří, do opravené budovy z roku 1768, kde kdysi bývaly byty úředníků klášterní správy. Zde vznikly nové expozice, které byly slavnostně zpřístupněny dne 1. června 2013.

Milevské muzeum na mapě

Další stálé expozice

Chcete vědět co se děje?

Pošlete nám svůj e-mail a získejte informace o aktuálních akcích v Milevsku.