Milevsko pro život i pro dovolenou

Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv. Bartoloměje se nachází v centru města na náměstí E. Beneše a je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Tento pseudorománský kostel z roku 1866 vznikl na místě původního gotického kostelíka, postaveného Švamberky na počátku 16. století.

Jedná se o trojlodní stavbu s pětiboce uzavřeným presbytářem a hranolovitou věží nad severním průčelím, která je vedle klášterní baziliky považována za druhý symbol města. Vybavení kostela je novogotické, pochází převážně z doby jeho výstavby. Některé obrazy a sochy jsou však staršího původu, do kostela byly přeneseny z jiných církevních objektů z okolí Milevska. Vnitřní výmalbu kostela provedli místní malíři roku 1902.

Kostel byl vystavěn jako votivní, tedy jako díkůvzdání za to, že císař František Josef I. vyvázl roku 1853 z nebezpečí, když na něj byl ve Vídni spáchán atentát. Maďarský nacionalista Libényi panovníka těžce zranil nožem, ale císař se nakonec uzdravil. Na stavbu tohoto kostela přispěla řada vysoce postavených osobností, včetně někdejšího císaře Ferdinanda V.

Kostel sv. Bartoloměje je veřejnosti přístupný o bohoslužbách a v případě konání kulturních akcí. Mimo to mají návštěvníci v létě díky mřížím, které jsou instalovány za vchodovými dveřmi, možnost alespoň nahlédnout do interiéru kostela a pokochat se jeho majestátností.

Adresa:
nám. E. Beneše, 399 01 Milevsko
Souřadnice:
49.44961, 14.35926

Kostel sv. Bartoloměje na mapě

Další památky

Smírčí kříž

Tento památný kříž se nachází blízko komunikace ve směru na klášter. Kříž je silně ...

Chcete vědět co se děje?

Pošlete nám svůj e-mail a získejte informace o aktuálních akcích v Milevsku.