Milevsko pro život i pro dovolenou

Výstava Haberman & Horba opět v Milevsku

Výstava
  • Ostatní zařízení

Kované sochy a obrazy v Galerii M

V měsíci březnu milevská Galerie M nabízí návštěvníkům nevšední zážitek. Umělecký kovář z Telče David Habermann (*1979) zde představí kované sochy a další díla ze své tvorby. Autor vystudoval umělecké kovářství na SOU Matky Boží v Jihlavě, absolvoval kurz kresby na SUŠ Grafické v Jihlavě, kovotepecký kurz u svého dědečka, zkušeného a zručného uměleckého kováře Alfréda Habermanna, stáž na ostrově San Servalo v Itálii, a také krátkou stáž u akademického sochaře Igora Kitzbergera. Tvořit jezdí do nedaleké kovárny na samotu Klátovec, kde se této profesi věnuje již třetí generace Habermannů. Každé dílo je originálem vytvořeným převážně podle vlastních návrhů a zpracováno ručním kováním. Ve své volné tvorbě pracuje s černou ocelí, v konečné úpravě často oživenou kontrastními pastelovými barvami. Častými motivy jsou příroda, příběh, tvar koule, biblické náměty a v posledním období se soustřeďuje na práci s figurou. Jeho sochy zdobí veřejná prostranství na různých místech v Čechách i v zahraničí, spolupracoval např. na bráně pro Hotel Dakota v New Yorku, účastní se také různých setkání uměleckých kovářů i v zahraničí, např. ve Francii, Německu a Rakousku, kde získal významná ocenění, např. první místo na mezinárodním kovářském sympoziu Hefaiston Helfštýn za secesní mřížku ke krbu. David Habermann od roku 2009 zrealizoval téměř 30 výstav samostatných i společných na různých místech v Čechách (Telč, Slavonice, Praha, Olomouc) i v zahraničí. Více informací na www.davidhabermann.cz.
Kované plastiky uměleckého kováře z Vysočiny doplní obrazy jihočeského malíře Valentýna Horby, jenž se narodil 26. října 1952 ve Strakonicích. Výtvarné umění ho provází od útlého dětství, které prožil v Radomyšli. Začal malovat sám, cíleně, ve dvanácti letech. Svoje výtvarné nadání rozvíjel nejdříve pod vlivem odborných rad svého bratrance, malíře Igora Semiginovského, později v létech 1969 až 1971 navštěvoval Lidovou školu umění ve Strakonicích (v současnosti ZUŠ) pod vedením akademického malíře Jiřího Rejžka, který ho v malbě podporoval a povzbuzoval. Po ukončení střední ekonomické školy následovala povinná vojenská služba, s níž vešly do jeho života dva roky zajímavé spolupráce s významným malířem Marianem Hemelem, od něhož získal poznatky o moderním umění. Nejvýraznějšími vzory v jeho tvorbě se pro něj stali především Jan Zrzavý, Pablo Piccaso a Josef Lada. Později přišla spolupráce s dalšími významnými umělci, akademickými malíři Václavem Holoubkem, Janem Samcem, Františkem Dragounem, Karlem Oberthorem či Cyrilem Chramostou.
Valentin Horba je ve své malířské tvorbě věrný jihočeskému kraji, především rodnému Prácheňsku. Zajímá ho jihočeská krajina a objekty nacházející se v ní. V jeho pracích se nejčastěji setkáváme s venkovskou architekturou - typickými chalupami, kostelíky, malebnými uličkami, městskými zákoutími a jinými předměty, které jsou typické pro zobrazované prostředí. Malířův úhel pohledu je netradiční, v jeho obrazech najdeme prvky naivního umění a laskavého humoru. Horbovy obrazy často doplňují objekty, které zdánlivě do krajiny nebo prostředí nepatří. Vytvářejí tak jistý kontrapunkt, zároveň je podtrhují, protože jsou běžnou součástí života, obyčejně však v jiných souvislostech. Nově se na jeho obrazech vyskytují i slovenské a holandské motivy, to v závislosti na spolupráci s přáteli z těchto zemí: města Nitra na Slovensku a Zaandam v Holandsku. Na počest holandské dudácké skupiny Hailander, při příležitosti jejich 25. výročí existence, jihočeský malíř vytvořil kalendář. Byť frontman této skupiny Jeroen de Groot navštěvoval Strakonice od roku 1989 a byl fanouškem obrazů Valentina Horby, osobně se spolu setkali a spřátelili až v roce 2017. V jejich městě Zaandam autor zrealizoval již dvě výstavy.
Díky charakteristickému malířskému rukopisu jsou malby Valentina Horby jedinečné a nezaměnitelné s jinými autory. Na jeho malířské paletě jsou nejčastější světlé, teplé barvy - žlutá, oranžová, cihlově červená, ale i jasnější odstíny chladnějších barev. Z jeho obrazů je cítit lehkost a hravost, skrývají v sobě hodně lidské moudrosti, životní zkušenosti, humoru a vidí svět především z optimistické stránky. Kromě venkovské krajiny na nich můžeme najít milé drobnosti (slunečník, letadýlko, draka…), křehké anděly, staré jihočeské mlýny, tzv. klapáče. Ty se dostaly do kalendáře a do knížky Jaroslavy Pixové, kde jsou popisovány osudy šestnácti vybraných mlýnů, které jsou něčím zajímavé nebo výjimečné.
Valentin Horba zůstává věrný rodnému kraji po celý svůj život. Z kratších i delších cest se rád vrací domů do malé vsi Drhovle nacházející se několik kilometrů od Strakonic a Písku. Zde má svůj ateliér a věnuje se své výtvarné práci. S jeho malbami a obrazy se setkáme v mnoha soukromých sbírkách, muzeích a galeriích. Nachází se samozřejmě v České republice, ale také na Slovensku, v Itálii, USA, Austrálii, Portugalsku, Holandsku, Rusku a ve Finsku. Více informací na www.galeriehorba.webnode.cz.
Expozice pod názvem „Habermann a Horba opět v Milevsku“ je zde jejich druhou společnou výstavou. Byla slavnostně zahájena v Galerii M v úterý 1. března v 17 hodin za hudebního doprovodu triového souboru Pazderníci s uměleckým vedoucím hrajícím na dudy, Čechoameričanem z Jižní Dakoty, Michaelem Cwachem. Galerie M společně s dvojicí autorů Vás srdečně zve na výstavu, jež potrvá do středy 30. března.

  • 02. 03. 2022 v 09:00 hod.
    30. 03. 2022 do 16:00 hod.
  • Vstupné
10Kč
Milevské slavnosti, Bartolomějské posvícení
Gigitalizujeme firmy

Chcete vědět co se děje?

Pošlete nám svůj e-mail a získejte informace o aktuálních akcích v Milevsku.